Menu główne
Parton Szkoły

SPORT SZKOLNY 2015/2016

Nasi UCZNIOWIE reprezentowali Szkołę w następujących imprezach sportowych:

 1. Festiwal Rekreacyjno - Sportowy Szkół
  • piłka koszykowa dziewcząt - I miejsce,

  • piłka siatkowa dziewcząt - III miejsce,
  • sztafeta dziewcząt i chłopców - IV miejsce.
 2. W rzucie Regionalnej Szkolnej Ligi w lekkiej atletyce
  • dziewczęta - 5 miejsce,

  • chłopcy - 16 miejsce.
 3. Indywidualne Biegi Przełajowe
  • dziewczęta - 8 miejsce,
  • chłopcy - 7 miejsce.
 4. Młodzież nasza wzięła udział w Ulicznym Biegu w rocznicę Odzyskania Niepodległości zajmując:
  • dziewczęta - II miejsce,

  • chłopcy - I miejsce

 5. Aktualnie trwają międzyszkolne rozgrywki w grach zespołowych, w których uczestniczy młodzież naszej szkoły.

Zofia Gutkowska


Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

3.11.2015 r odbyły się w Naszej Szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Uprawnionych do głosowania było 460 uczniów a 96 spośród nich zdecydowała się oddać głos, przy czym 92 głosy były ważne . Całość nadzorowała Komisja Wyborcza w składzie:

Ilona Antoniak

Katarzyna Jasińska

Kamil Orzełowski

oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Anna Wideńska
Oto wyniki:

Katarzyna Szczepańska

Aleksandra Gręziak

Dorota Bielińska

Monika Szewczyk.

Zwycięzcom gratulujemy a wyborcom dziękujemy za udział.

Anna Wideńska


Dzień Edukacji Narodowej

20 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU ODBYŁA SIĘ AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ. NA SZKOLNEJ UROCZYSTOŚCI JAKO PIERWSZY GŁOS ZABRAŁ PAN DYREKTOR LESZEK ROZBICKI, KTÓRY SERDECZNIE POWITAŁ WSZYSTKICH ZGROMADZONYCH I WYGŁOSIŁ PRZEMÓWIENIE.
W TYM UROCZYSTYM DNIU SWOJĄ OBECNOŚCIĄ ZASZCZYCIŁA NAS PANI MAŁGORZATA JASTRZĘBSKA – PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW. PANI MAŁGORZATA JASTRZĘBSKA W IMIENIU RODZICÓW NASZYCH UCZNIÓW WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM ZŁOŻYŁA ŻYCZENIA Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA. KOLEJNYM PUNKTEM AKADEMII BYŁO UHONOROWANIE NAGRODAMI DYREKTORA SZKOŁY NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI.
PO UROCZYSTYM WRĘCZENIU NAGRÓD ODBYŁA SIĘ CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA. UCZENNICE NASZEJ SZKOŁY PRZYGOTOWAŁY KONCERT ŻYCZEŃ DLA WSZYSTKICH PEDAGOGÓW. BYŁ ON WYRAZEM WDZIĘCZNOŚCI ZA ICH TRUD WKŁADANY W WYKSZTAŁCENIE I WYCHOWANIE MŁODEGO POKOLENIA. PIOSENKI ZAŚPIEWAŁY: PAULINA ŁUGOWSKA Z KLASY III LO, NATALIA TROCHIMIAK Z KLASY III LO, ALEKSANDRA WIERCIŃSKA Z KLASY I LO.
NASTĘPNIE ODBYŁA SIĘ SZKOLNA FAMILIADA, W KTÓREJ RYWALIZOWAŁY ZE SOBĄ DRUŻYNA UCZNIÓW I DRUŻYNA NAUCZYCIELI. OSTATECZNIE ZWYCIĘŻYŁA DRUŻYNA MAUCZYCIELI, UZYSKUJĄC ŁĄCZNIE 1301 PUNKTÓW. OCZYWIŚCIE W ROLE NAUCZYCIELI WCIELILI SIĘ UCZNIOWIE. W PRZEDSTAWIENIU UDZIAŁ WZIĘLI UCZNIOWIE Z KLASY I TŻ: JOANNA BUDA, MAGDALENA CZAPSKA, PATRYCJA MICHALAK, KRZYSZTOF SZYBUK, ALICJA TOCZYSKA, ELŻBIETA UZIAK, PRZEMYSŁAW WIELICKI, BEATA ZACHARCZUK ORAZ MŁODZIEŻ Z KLASY I TK: ADRIANNA PIOTROWSKA, BARTOSZ STAŃSKI, KAROLINA SZPAKIEWICZ.
KONFERANSJERAMI SZKOLNEJ UROCZYSTOŚCI BYLI: KATARZYNA SZCZEPAŃSKA Z KLASY III TW I PAWEŁ BOGAJ Z KLASY IV TW.

Zdjęcia

Agnieszka Borkowska


Biblioteka bliżej czytelnika

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zorganizowali akcję „Biblioteka bliżej Czytelnika”. 15 października 2015 roku biblioteka została tymczasowo „przeniesiona” na korytarz, aby była bliżej niż zwykle. Na specjalnie przygotowanym stoisku, czytelnicy mieli okazję przejrzeć nowości wydawnicze, jakie znajdują się w naszej bibliotece, a następnie samodzielnie wybrać książki do czytania. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dodatkowo przewidziano słodkie niespodzianki.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak w ubiegłym roku. Tego dnia wypożyczono rekordową liczbę książek!
Akcję przygotowały panie bibliotekarki: Anna Grąbczewska, Aneta Kalinowska i Krystyna Ornowska.

 

   
     
     

Aneta Kalinowska


Prezentacja z pobytu naszych stażystów we Włoszech


Z okazji obchodzonego XV Dnia Papieskiego, w ZSP Nr. 4 odbył się wewnątrzszkolny Konkurs Plastyczny poświęcony tematyce rodziny. Zawdzięczając szczególny wpływ na obraz rodziny polskiemu świętemu - Janowi Pawłowi II, nasi uczniowie wykonali swoje prace, uzyskując następujące wyniki:

I MIEJSCE - Justyna Tchórzewska, kl. II TK

II MIEJSCE - Weronika Radomyska, kl. IV TK

III MIEJSCE - Paulina Płatkowska, kl. II TŻ

WYRÓŻNIENIE - Kornelia wróbel, kl. II TK

WYRÓŻNIENIE - Julia Pazik, kl. I TK

WYRÓŻNIENIE - Dorota Bielińska, kl. IV TK

Skład komisji: o. Rafał Rządziński, s. Jolanta Kaczyńska, p. Ewa Wróbel, p. Ewa Oleszczuk.


[Zobacz zdjęcia]


7 października 2015 r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego, w których wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 oraz Pani Dyrektor Małgorzata Szymaniuk - Kruk wraz z opiekunka Samorządu Szkolnego Panią Anną Wideńską. Po burzliwych obradach i jednomyślnym głosowaniu wybrano pełen skład Samorządu Szkolnego.

Oto wyniki:

Katarzyna Szczepańska 3 TW - Przewodnicząca

Michał Piotrowski 1 LO - Zastępca

Agata Trębińska 2 LO - Sekretarz/Skarbnik

Dodatkowo powołany został organ doradczy, roboczo nazwany Radą Starszych, w której skład weszły przedstawicielki klas kończących w tym roku szkolnym edukację:

Dorota Bielińska 4 TK

Dagmara Krasnodębska 3 Lo

Funkcję Rzecznika Praw Ucznia od tego roku szkolnego będzie pełniła Pani Anna Wideńska.

Samorząd Szkolny


Europejski Dzień Języków.

Zamiast normalnej lekcji był test, a właściwie teścik, bo tylko 25 pytań dotyczących kultury i dziejów współczesnych Wielkiej Brytanii. Żeby nie było tak strasznie, uczniowie pracowali w grupach, do pomocy oprócz siebie mieli niezawodnego Dr. Google. W teście tym, oprócz wiedzy i poprawności liczył się czas a na dodatek zgranie, żeby szybko rozdzielić między siebie pytania. Wszystkim poszło świetnie a o wygranej zadecydowały ułamki punktów. Zwyciężyli: Kasia Szczepańska, Rafał Sawicki, Michał Piwowarczyk, Maciek Krawczyk i Szymon Głuchowski. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim dziękujemy za udział

Anna Wideńska, Małgorzata Dobosz.


”DROGA DO KARIERY ZAWODOWEJ” - STAŻ W PORTUGALII


Jak co roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. W tym roku, aby zaakcentować jak ważne i potrzebne dla młodzieży są języki obce, uczniowie klasy 3 LO wzięli udział w projekcie pt: „Gra Miejska” – oczywiście w języku angielskim! Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy. Ich rolą było znalezienie kopert z zadaniami w różnych punktach naszego miasta, a następnie rozwiązanie kilku zadań (np. zrobienie zdjęć, rozwiązanie rebusów i krzyżówek, a także uzyskanie odpowiedzi na zadane pytania). Cele gry to: ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu uczniów, radzenie sobie w nowych sytuacjach, lepsze poznanie środowiska lokalnego, a przede wszystkim integracja grupy (klasy) oraz sprawdzenie swoich umiejętności językowych poprzez dobrą zabawę. Cele zostały osiągnięte, a młodzież była bardzo zadowolona! Po wykonaniu ostatniego zadania na wszystkich „graczy” czekały drobne upominki!!! Jako organizatorki chciałybyśmy bardzo serdecznie podziękować osobom, które umożliwiły nam przeprowadzenie tego projektu, a są to: Pani Hanna Krasuska-Terka (Biblioteka Pedagogiczna), Pani Alicja Dudek (Centrum Informacji Turystycznej), Pani Ewelina Raczyńska (Urząd Miasta Siedlce), Pani Jadwiga Krystyna Madziar (Biblioteka Miejska).

Opiekunowie: Anna Wideńska i Małgorzata Dobosz


25 września br. w naszej szkole miała miejsce podwójna uroczystość: ślubowanie klas pierwszych oraz zakończenie roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów, którzy w okresie wakacyjnym odbywali praktyki zawodowe. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły pan Leszek Rozbicki. Następnie pierwszoklasiści w obecności wychowawców, nauczycieli i przedstawicieli rodziców złożyli przyrzeczenie, w którym potwierdzili na sztandar szkoły, że będą: uczyć się systematycznie, spełniać wszystkie wymagania i zarządzenia swojej szkoły, okazywać należyty szacunek rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, przełożonym i osobom starszym, przestrzegać zasad koleżeńskiego współżycia, swoją postawą, nauką i pracą wiernie służyć ojczyźnie. Po złożonym ślubowaniu glos zabrał przedstawiciel klasy I TW Wojciech Cisak, który w imieniu swoich kolegów zapewnił, że wszystkie przyrzeczenia będą starali się jak najsumienniej wypełniać. Jednocześnie wyraził dumę z tego, że należy do kolejnego pokolenia uczniów szkoły o tak wieloletnich tradycjach. Życzył też swoim rówieśnikom wspaniałych chwil w ZSP nr 4, a nauczycieli, rodziców i kolegów prosił o wsparcie i wyrozumiałość. W imieniu uczniów klas starszych pierwszoklasistów powitała Paulina Dąbrowska z klasy III ZW, która życzyła im, by w nowej szkole czuli się jak najlepiej. Po uroczystości ślubowania oraz towarzyszących temu przemówieniach nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla najlepszych uczniów z klas II i III TW. Po zakończeniu części oficjalnej miał miejsce krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Gryciuk przez uczniów z klasy III ZW (Natalię Stasiak, Klaudię Ścichocką, Kacpra Krzyzińskiego, Patryka Ornocha), IV TW (Pawła Bogaja, Kamila Sarnowskiego) i IV TK (Krzysztofa Nuckowskiego, Małgorzatę Izdebską, Joannę Wiącek). Artyści zaprezentowali kilka humorystycznych scenek dotyczących życia Kazimierza Wielkiego – patrona naszej szkoły.

Barbara Gryciuk


Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w naszej szkole

11 września 2015 roku, z inicjatywny nauczycieli bibliotekarzy, nasza szkoła włączyła się w czwartą edycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W poprzednich latach Polacy w różnych miastach naszego kraju czytali „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Dzieła” Aleksandra Fredry, a w ubiegłym roku – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W tym roku w dniu 5. września czytano „Lalkę” Bolesława Prusa, także w Siedlcach.
W naszej szkole czytaliśmy w klasach IILO i III TW wybrane fragmenty z tej społeczno-obyczajowej powieści wpisanej do kanonu lektur. Czytała pani Aneta Kalinowska – bibliotekarz, uczennice z klasy ILO: Justyna Balcerowska i Aleksandra Wakuła, uczniowie z klasy II LO: Jakub Zubek i Agata Trębińska, a także Katarzyna Szczepańska z klasy III TW.
Młodzież miała poznać niektóre wątki, XIX-wieczną polszczyznę, a także zachęcić się do przeczytania całej książki. 

Aneta Kalinowska
Kurs barmański

W czerwcu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu Barmańskim I Stopnia, zorganizowanym przez panią Katarzynę Konopkę i panią Annę Pastor. Szkolenie to prowadzone było przez pana Marcina Kulikowskiego z Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów w Warszawie. Pan Marcin jest specjalistą sztuki flair, którą trenuje od wielu lat. Jest aktywnym uczestnikiem zawodów flair, odnoszącym znaczne sukcesy na tym polu. Na co dzień jest barmanem w najmodniejszych warszawskich klubach.
Cztery dni szkolenia barmańskiego to 30 godzin zegarowych, połączone z innowacyjną metodyką nauczania. Z tego ponad 80% zajęć to ćwiczenia praktyczne.
Założeniem szkolenia było ograniczenie teorii do minimum, a misją było przygotowanie uczestników do realnej pracy. W związku z tym szkolenie odbywało się tylko na oryginalnych alkoholach (nie na wodzie, sokach czy barwnikach) oraz naukę za prawdziwym na co dzień używanym barem. Podczas warsztatów latały szklanki.. shakery...było wiele ciekawych trików... w tym żonglowanie butelkami... a w finale pyszne drinki.
W trakcie Szkolenia Barmańskiego I Stopnia uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę i  przede wszystkim umiejętności praktyczne, a także przygotowało uczestników do pracy za barem.
Uczestnicy szkolenia otrzymali rozpoznawalne i uznawane w Polsce i za granicą Certyfikaty Barmańskie I stopnia w języku polskim oraz w języku angielskim. Wszystkim gratulujemy zdobytej wiedzy i zdobytych umiejętności!!!!
Zapraszamy wszystkich na II edycję kursu barmańskiego!!!!

Katarzyna Konopka

[Zobacz zdjęcia]


IV Mazowiecki Przystanek PaT

30 maja bieżącego roku po raz pierwszy w Siedlcach odbył się IV Mazowiecki Przystanek PaT. Polegał on na promowaniu wsród rówieśników mody na życie bez przemocy i uzależnień. Spotkanie przyciągnęło bardzo dużo chętnych,młodych ludzi z terenu województwa mazowieckiego i lubelskiego. Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w tych warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów, zarówno z terenu Sedlec, jak również prowadzących warsztaty artystyczne podczas Ogólnopolskich Przystanków Pat np. znany z ,,Jaka to melodia'' Robert Osam.Uczestnikami byli również uczniowie naszej szkoły:

 - warsztaty fotograficzne:Kamil Pietrzak kl.III ZM;

 - warsztat rysunku: Emilia Błońska i Sylwia Gummieniczuk kl. II TK;

 - warsztat grafiki: Kinga Zabłocka kl.I LO;

 - warsztaty taneczne: (hip-hop)- Monika Plewa i Kamil Dołęga z kl. I LO i (zumba)- Klaudia Tokarska i Marlena Jasińska kl. II LO;

Przystanek oferował młodym oprócz profesjonalnych warszatatów niezapomniane wrażenia i dużo pozytywnych emocji. Przystanek zakończył się przejściem na plac gen. Władysława Sikorskiego i występem siedleckiego teatru FANUM. Zachęcamy do brania udziału w takich warsztatach i wspólnej zabawy, by jeszcze więcej młodych ludzi mogło poczuć magię towarzyszącą każdemu Przystankowi PaT. :)  

alt a
alt altSpotkanie autorskie z dziennikarzem Wiesławem Łuką

28 maja 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach odbyło się spotkanie autorskie z redaktorem Wiesławem Łuką. Z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy w spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie z klas III TK i III TW. Pan Łuka, w oparciu o tak zwaną „sprawą połaniecką”, napisał książkę pt. Nie oświadczam się wznowioną w zeszłym roku i uznaną za najlepszą książkę reporterską w Polsce. Przedstawił w niej okoliczności okrutnej zbrodni sprzed lat: sąsiedzi zamordowali sąsiadów na oczach 30-osobowej grupy ludzi biernie obserwujących wszystko zza szyb autobusu. To, co się działo wokół tej zbrodni, tzw. „zmowa milczenia”, jest równie przerażające jak sama zbrodnia. Autor przez półtora roku trwania procesu sądowego w tej sprawie publikował serię reportaży z sali sądowej i kilku wsi pod Połańcem. Mówił o swoich blisko dwudziestu podróżach do miejsca, w którym dokonano zbrodni, swoich rozmowach ze zbrodniarzami, ich rodzinami, świadkami i rodzinami ofiar, a także ich mentalności. Cała ta sprawa, jak stwierdził, zmieniła i ubogaciła go jako dziennikarza, udoskonaliła jego warsztat pracy. Zgromadzeni mogli także odsłuchać fragmentów z reportaży pana Wiesława Łuki. Dziennikarz skupił się szczególnie na reportażu jako gatunku literackim, udzielał wskazówek pomocnych w przygotowaniach do przeprowadzenia wywiadu, który z kolei służy jako materiał do reportażu. Ponadto mówił o cechach dobrego dziennikarza, który powinien nie tyle skupić się na zadawaniu mądrych pytań, ale przede wszystkim słuchać swojego rozmówcy, zdobyć jego zaufanie, być pokornym i cierpliwym.

Aneta Kalinowska

[Zobacz zdjęcia]


 8-9 maja 2015r. w Siedlcach już po raz ósmy został zorganizowany Jarmark św. Stanisława. Tradycyjnie pierwszego dnia Jarmarku odbyły się Targi Edukacyjne, na których siedleckie szkoły prezentowały swoje oferty oraz programy artystyczne. Oczywiście w Targach uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.Stoisko ZSP nr 4 cieszyło się dużą popularnością. W tym dniu wszyscy zainteresowani gimnazjaliści, mogli zapoznać się z ofertą naszej szkoły i porozmawiać o proponowanych kierunkach kształcenia w roku szkolnym 2015/2016. Naszą szkołę podczas Targów promowali uczniowie klasy III TK i II LO pod opieką pani Agnieszki Affek – Starczewskiej, pani Agnieszki Borkowskiej i pana Mirosława Starzewskiego. Dekorację przygotowała młodzież z klasy II ZM pod kierunkiem pani Kamili Bukowskiej, pani Ewy Wróbel i pana Marka Mieleckiego. Koordynatorem szkolnego przedsięwzięcia był kierownik kształcenia praktycznego –pan Mirosław Stański.

A. Borkowska, A. Affek - Starczewska

 

29 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy ILO (członkowie Szkolnego Koła Geograficzno-Turystycznego) pod opieką nauczycieli Mirosława Przytuły i Karola Czmocha w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi wzięli udziałw pożytecznej akcji, sprzątania terenu ścieżki dydaktycznej w lesie Sekuła. Po pracy wszyscy uczestnicy akcji zrobili sobie grilla nad siedleckim zalewem, gdzie się posilili i odpoczęli.

Mirosław Przytuła (zdjęcia Karol Czmoch).

   

Mirosław Przytuła (zdjęcia Karol Czmoch).

14 kwietnia 2015 roku uczennice należące do Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowały Rodzicom przedstawienie profilaktyczno – edukacyjne poruszające problem uzależnień. Spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza część widowiska ukazywała z jakich powodów młodzi ludzie sięgają po papierosy, alkohol, narkotyki, dlaczego tak dużo czasu spędzają przed komputerem, skąd tyle w nich agresji - i jak destrukcyjny wpływ ma to na ich życie. Z kolei celem pantomimy było uświadomienie młodzieży, że zawsze trzeba podejmować walkę z uzależnieniami, gdyż z pęt nałogów można się uwolnić. W szkolnym spektaklu udział wzięły: Agata Celińska – Mysław kl. II LO, Marlena Jasińska kl. II LO, Daria Jastrzębska kl. II LO, Dominika Jastrzębska kl. II LO, Karolina Szaniawska kl. II LO, Natalia Trochimiak kl. II LO, Karolina Wojtczak kl. II LO, Katarzyna Szczepańska kl. II TW, Weronika Marczak kl. I LO, Natalia Dobrowolska kl. I TŻ, Karolina Obłoza kl. I TŻ. Pieczę nad całością przedstawienia sprawowała pani Agnieszka Borkowska.

Agnieszka Borkowska

[Zobacz zdjęcia]


Projekt edukacyjny "Przedsiębiorczość z sercem"

We wtorek 14 kwietnia odbył się w naszej szkole finał projektu z podstaw przedsiębiorczości. Uczniowie z klas II TAK i II TW pod opieką nauczyciela przedmiotu, przez trzy miesiące tworzyli własne firmy, pisali ich biznesplan oraz opracowywali w grupach kampanię reklamową aby je wypromować. A że lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym postanowiliśmy wykorzystać produkty marketingowe i promocyjne w szczytnym celu. Prezentując reklamy oferowaliśmy widzom nasze wyroby i usługi oraz gadżety reklamowe. Naszym celem był zakup rowerka biegowego dla dzieci z autyzmem znajdujących się pod opieką Fundacji Żółty Latawiec. Udało się zebrać sumę wystarczającą na zakup aż trzech takich rowerków. Wszystkim biorącym udział w projekcie oraz widzom i kupującym serdecznie dziękujemy za życzliwość, wyrozumiałość i wsparcie. Mamy nadzieję że bawiliście się na finale tak dobrze jak my podczas pracy nad projektem. Kochana młodzieży - jesteście wielcy.
Aneta Pachecka
[Zobacz zdjęcia]


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 30. marca 2015 roku odbył się w naszej szkole konkurs biblioteczny „Czytanie ze zrozumieniem”. Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 16. osób z klas I LO, II LO, IIILOB, I TŻ, II TK, II TW i II ZW. Uczestnicy otrzymali tekst, a następnie po jego przeczytaniu, odpowiadali pisemnie na postawione do niego pytania. Najlepsze wyniki uzyskały: Marta Grudzińska z II TK (I miejsce), Angelika Domańska z II LO (II miejsce) i Marta Mazur z II LO (III miejsce). Zwyciężczynie otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Gratulacje należą się Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, aby sprawdzić swoje możliwości.

Aneta Kalinowska

[Zobacz zdjęcia]


4 marca 2015 r. uczniowie klasy I TŻ (gr. 1 i 3) pod opieką pani Mileny Andrzejczyk i pani Zofii Paczuskiej uczestniczyli w wycieczce do restauracji Bollywood Hollywood. Państwo Gulati, właściciele restauracji, zapoznali uczniów z tajnikami kuchni indyjskiej w nawiązaniu do niezwykle bogatej kultury i historii Indii. Uczniowie z podziwem, jednocześnie z zazdrością mogli zaobserwować kunszt kucharza indyjskiego obsługującego unikalny piec Tandoor, służący do wypieku placków Naan. Każdy z uczestników wycieczki miał okazję spróbować niezwykle kolorowego i aromatycznego dania indyjskiego (w którego skład wchodziły m. in. Chicken Lollipops).

Milena Andrzejczyk

[Zobacz zdjęcia]


19 lutego 2015 r. uczniowie klasy II ZW o profilu "Kucharz" pod opieką pani Mileny Andrzejczyk i pani Anny Pastor uczestniczyli w wycieczce do restauracji Zaścianek Polski oraz sklepu Zdrowa Żywność. Zaścianek Polski serwuje dania kuchni regionalnej i posiada certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. Mogliśmy przyjrzeć się organizacji pracy kuchni restauracyjnej, a także spróbować tradycyjnego polskiego deseru.

Anna Pastor

[Zobacz zdjęcia]


Konkurs na karykaturę Patrona szkoły


9 lutego 2015 r. uczniowie klasy III ZW o profilu "Kucharz" pod opieką pani Mileny Andrzejczyk, pani Katarzyny Konopki i pani Anny Pastor uczestniczyli w "Światowym Dniu Pizzy", organizowanym przez restaurację Brofaktura. Uczniowie mieli okazję zrobienia, a następnie spróbowania swojej pizzy. Uwieńczeniem spotkania było otrzymanie przez każdego z uczestników dyplomu ukończenia kursu pieczenia pizzy w ramach Pizza School z podpisem Mistrza Kuchni pana Jarosława Roszaka.

Katarzyna Konopka

[Zobacz zdjęcia]


3 lutego 2015 r. uczniowie klasy III ZW o profilu "Kucharz" pod opieką pani Mileny Andrzejczyk, pani Katarzyny Konopki i pani Anny Pastor uczestniczyli w wycieczce do restauracji Zaścianek Polski, której specjalnością są dania kuchni regionalnej. Restauracja oferuje potrawy oznaczone certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. Dzięki uprzejmości właścicielki restauracji mogliśmy usłyszeć wiele ciekawostek o lokalu i daniach tam serwowanych, przyjrzeć się pracy kucharzy, a także skosztować pysznego deseru. Odwiedziliśmy także należący do restauracji sklep Zdrowa Żywność, gdzie z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o sprzedawanych tam tradycyjnych i ekologicznych produktach najwyższej jakości.

Anna Pastor

[Zobacz zdjęcia]


14-15 stycznia 2015 r. chętni uczniowie z klas: II ZW, III ZW, II TW, IV TK uczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu w HorArt HORECA ACADEMY POLAND we współpracy z Ogólnopolską Szkołą Barmanów i zdali egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną, otrzymując tytuł "KELNER". Wszystkim GRATULUJEMY i jednocześnie zapraszamy kolejne osoby do wzięcia udziału w II edycji.

Katarzyna Konopka

[Zobacz zdjęcia]


W grudniu uczniowie klasy I ZW o profilu „Kucharz” pod opieką pani Anny Pastor i pani Katarzyny Konopki uczestniczyli w wycieczce do restauracji Bollywood Hollywood. Uczniowie wykonali, pod czujnym okiem kucharza indyjskiego, danie Tandoori chicken z pysznym plackiem Naan z pieca Tandoor, a następnie je spróbowali. Każdy z uczestników był zachwycony oraz mile zaskoczony smakiem, wyglądem i aromatami unoszącymi się z talerza. Dzięki przygotowanej prezentacji oraz uprzejmości pani Beaty Gulati i pana Sunil Gulati, uczniowie poznali obyczaje i tradycje kulinarne Indii.

Katarzyna Konopka

[Zobacz zdjęcia]


„BŁĘKITNE BERETY” w Zespole Szkół Nr 4

Trzy „mundurowe” klasy licealne siedleckiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 spotkały, w przedświąteczny piątek, się z żołnierzami – kombatantami misji pokojowych ONZ. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu i wychowania - coś, na co zwraca się szczególną uwagę w szkole z ulicy Bema 4.

W spotkaniu udział wzięli czynni (w pustynnych mundurach) i emerytowani wojskowi, członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, w tym chorąży rezerwy Ireneusz Chodowiec, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia (prezes koła siedleckiego) - były dowódca patrolu saperskiego i rozminowania z wojen na Bałkanach i Bliskim Wschodzie.

Młodzież wysłuchała prezentacji multimedialnych i barwnych opowieści o życiu na misjach, rozkładzie żołnierskiego dnia, wyjazdach na akcje i patrole, świętach na obczyźnie. Pytano o wojskowe wyżywienie i uzbrojenie. Można było założyć hełm lub kamizelkę taktyczną, „zważyć” w ręku prawdziwy granat, spróbować „Suchara Specjalnego SU-2”...Wojskowi opowiadali także o kulturze, religii i obyczajach państw, gdzie przyszło im rozdzielać - i utrzymywać w pokoju - zwaśnione strony.

Spotkanie było swoistą lekcją historii i geografii. Stąd zdjęcia i wspomnienia z Syrii, Libanu, Wzgórz Golan, Ziemi Świętej, Bośni i Hercegowiny. Wiadomo jednak, że każda misja – to podróż w nieznane. Człowiek nie wie, czy wróci z misji. Nie wie, czy zobaczy rodzinę. Znienacka możesz zostać ostrzelany, możesz wejść na minę... A unieszkodliwianie miejscowej broni było pierwszym zadaniem polskich (siedleckich) saperów.

Uczniowie poznali cele Stowarzyszenia Kombatantów Misji ONZ i ich współpracę z siedlecką jednostką 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, jaka prowadzona jest celem przekazywania żołnierzom zdobytego – na wojennych misjach - doświadczenia. Na zakończenie spotkania, szkoła otrzymała – na ręce dyrektora placówki Leszka Rozbickiego – niezwykłą pamiątkę, honorowy ryngraf Stowarzyszenia, podpisany przez generała Stanisława Woźniaka!


Piotr Buczek


„Biblioteka bliżej czytelnika”

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zorganizowali akcję „Biblioteka bliżej czytelnika”. 15. października 2014 roku biblioteka została tymczasowo „przeniesiona” na korytarz I piętra. Na specjalnie przygotowanym stoisku, czytelnicy mieli okazję przejrzeć nowości wydawnicze, jakie znajdują się w naszej bibliotece, a następnie samodzielnie wybrać książki do czytania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo przewidziano niespodzianki – słodkie cukiereczki i kolorowe zakładki do książek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zdziwieniem, zwłaszcza tych, którym do biblioteki nie zawsze jest po drodze. Tego dnia wypożyczono więcej niż zwykle książek, dlatego powtórzona zostanie w dniu 23.października 2014 roku. W akcję najbardziej zaangażowali się uczniowie z klasy IIIB LO: Jolanta Król i Anna Paciorek oraz Kamil Pietrzak z klasy III ZM.

[Zobacz zdjęcia]

Aneta Kalinowska
Krystyna Ornowska


Kompozycje naszych uczniów


W dniu 02.10.2014 r. odbyło się podsumowanie projektu "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo", realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oprócz zaproszonych gości i naszej Dyrekcji udział wzięli wszyscy tegoroczni stażyści z opiekunami: p. Katarzyną Konopką, p. Mileną Paszyńską, p. Izabelą Romańską. Uczniowie otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu j. włoskiego oraz dokument Europass Mobility. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez uczniów klasy II i III "Kucharz" pod opieką p. Mileny Andrzejczyk, p. Katarzyny Konopki, p. Małgorzaty Krasnodębskiej - Jacenciuk, p. Anny Pastor.
[Zobacz zdjęcia]


Sprzątanie Swiata 2014


Kurs kelnerski

Wszystkie osoby, które wpłaciły zaliczkę na kurs kelnerski proszone są o wpłacenie pozostałej kwoty w wysokości 200 zł w terminie do 30 listopada 2014 r.
Wpłaty przyjmują p. Milena Andrzejczyk i p. Katarzyna Konopka.
Kurs przeprowadzony zostanie w dniach 14-15 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach.


W dniu 11.09.2014 r. odbyła się wycieczka do Japońskiego Ogrodu Herbacianego w Suchożebrach w ramach praktyk zawodowych. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy II TK. Opiekunami wycieczki szkolnej były: Ewa Wróbel, Teresa Steleżuk, Magda Pastor. Wycieczkę oprowadzał właściciel ogrodu Pan Ryszard Manowski, który założył w 1995 r. ogród japoński, na działce o powierzchni 250 metrów kwadratowych. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z malowniczymi skalnymi dekoracjami, poznanie kultury dalekiego wschodu oraz poznanie sztuki projektowania ogrodu.
[Zobacz zdjęcia]


Projekt "Droga do kariery II"

W dniach 10-30 sierpnia 2014 r. uczennice ZSP nr 4 w Siedlcach z klasy III TK pod opieką pani Katarzyny Konopki uczestniczyły w projekcie "DROGA DO KARIERY II"
Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo", realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Swoją praktykę uczennice odbywały w Spoleto we Włoszech tj.:
 1. A.C.M.P.VILLA PIANCIANI
  • KLAUDIA JUREK
  • JOANNA KONDRACIUK
  • WERONIKA OSYPIŃSKA
  • SYLWIA SKIBNIEWSKA
 2. IL BAIO DI CECCARONI SRL
  • JOANNA GUZEK
  • ALEKSANDRA GRĘZIAK
  • JOANNA WIĄCEK
  • WERONIKA RADOMYSKA
 3. CECCARONI GARDEN DI MEDORI SIMONETTA
  • MONIKA DĄBROWSKA
  • WIOLETTA MIŁKOWSKA
Uczennice odbywając praktykę miały również możliwość zwiedzania Rzymu i Asyżu.
W dniu 29 sierpnia 2014 r. odbyła się uroczysta kolacja, podczas której każda z uczestniczek projektu otrzymała certyfikat z rąk pani Ewy Markowskiej oraz pani Simonetty.
[Zobacz zdjęcia]


Dnia 11 czerwca 2014 r. odbył się finał V Mistrzostw Siedlec Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej Dziewcząt o Puchar Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego. Nasza drużyna zmierzyła się z I LO i wygrała 2:0! Za I miejsce dziewczyny zdobyły puchar oraz złote medale, a także nagrody rzeczowe.
Nasza zawodniczka Kasia Niedziółka z kl. I LO zdobyła tytuł "królowej" strzelców. Gratulujemy!
[Zobacz zdjęcia]


Dnia 6 czerwca 2014 r. odbyły się V Mistrzostwa Siedlec Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej Dziewcząt o Puchar Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego. Nasza drużyna wygrała mecze i awansowała do dalszych rozgrywek.
Wyniki meczów przedstawiają się następująco:
ZSP nr 4 - IV LO 4:1
ZSP nr 4 - KLO 7:1
ZSP nr 4 - ZSP nr 3 3:0
[Zobacz zdjęcia]


Siedleckie Dni Drzewa

Z okazji zbliżających się obchodów Siedleckich Dni Drzewa, organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie” pod patronatem Prezydenta Miasta i Nadleśnictwa Siedlce, odbyła się uroczystość nazwania wybranego drzewa imieniem Kazimierza Wielkiego.
Uroczystość ta miała miejsce 5 czerwca 2014 r. Uhonorowane przez nas drzewo to jesion wyniosły (Fraxinus Excelsior), rosnący w Parku Stencla (Stary Park). Jest to pomnik przyrody, którego obwód pnia wynosi 338 cm.
W uroczystości, zorganizowanej przez p. Katarzynę Syczewską uczestniczyły przedstawicielki Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie”, p. wicedyrektor Ewa Wróbel, p. Teresa Steleżuk, p. Agnieszka Affek-Starczewska oraz uczniowie z klas: II TK i III TK.
[Zobacz zdjęcia]


Zapraszamy wszystkich na
KURS KELNERSKI!!!


Kurs zawiera materiały szkoleniowe dla uczestników oraz certyfikaty w j. polskim i j. angielskim!!!

Miejsce realizacji kursu: ZSP NR 4 w Siedlcach
Organizator: Ogólnopolska Szkoła Barmanów w Warszawie
Data realizacji kursu: PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2014 r.
Kontakt:
sekretariat szkoły ZSP NR 4 W SIEDLCACH
kasia962@interia.pl
m.k.andrzejczyk@gmail.com

ZALICZKA - 50 ZŁ DO 20 CZERWCA 2014 r. - warunkuje o udziale w kursie!!!
POZOSTAŁA CZĘŚC - 200 zł
- listopad 2014 r.

Program szkolenia

CZEKAMY NA CIEBIE - ZAPRASZAMY!!!!!!!


Konkurs florystyczny - 3 edycja

Dnia 14 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się konkurs florystyczny, zorganizowany przez panią Katarzynę Syczewską. Już po raz trzeci uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu prezentowali swoje umiejętności w układaniu kwiatów.
Tematem konkursu była "Kompozycja z róż", w której uczestnicy mogli użyć jednej lub wielu róż oraz dodatków, nie będących kwiatami.
Jury w składzie: p. Dyrektor Ewa Wróbel, p. Teresa Steleżuk,
p. Agnieszka Affek - Starczewska oraz p. Katarzyna Syczewska, oceniając technikę wykonania i oryginalność pomysłu, wyłoniły zwycięzców konkursu:


I miejsce - Dorota Bielińska kl. II TK
II miejsce - Paulina Semeniuk kl. IV TK
III miejsca ex aequo Monika Zacharczuk kl. IV TK oraz Kamila Rutkowska kl. III TK


Pozostałe prace, wykonane przez: Katarzynę Piekut kl. III TK, Ewę Frelik kl. III TK, Aleksandrę Przerwę kl. III TK, oraz Sylwię Nowosielską kl. III TK zostały wyróżnione.
[Zobacz zdjęcia]


Sobota w Białej Podlaskiej

Dnia 5 kwietnia 2014 r. w sobotę uczniowie naszej szkoły z klas I LO i II Lb wraz z opiekunami wybrali się na dni otwarte do Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
Na początku profesorowie, a także studenci krótko zaprezentowali uczelnię. Już sam zdjęcia i opisy budziły zachwyt. Szczególnie ciekawą częścią prezentacji były pokazy tańca fitness, czy samoobrony prezentowane przez studentów AWF. Następnie każdy miał okazję zobaczyć pokazy gimnastyki, siatkówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki oraz pływania. Wszyscy z zaciekawieniem podglądali starszych kolegów. Zainteresowani mogli poznać AWF nie tylko ze strony teoretycznej, ale także i w praktyce. Dla chłopców przewidziana była gra w kosza lub inne zajęcia, zaś dla dziewczyn zabiegi pielęgnacyjne.
Nasi uczniowie z uśmiechem na twarzach opuszczali placówkę. Wielu z nich jest bardzo zadowolonych z wyjazdu oraz zachwyconych uczelnią i już planują studia na niej.
[Zobacz zdjęcia]


Dnia 7 marca, a więc w przeddzień Dnia Kobiet, Samorząd Szkolny pod kierunkiem pani prof. Beaty Tarkowskiej przygotował specjalnie dla wszystkich pań (tych młodych i tych nieco starszych) „Kabaretową niespodziankę”.
Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w świetlicy szkolnej (oświetlonej marcowym słoneczkiem), by wysłuchać występu koleżanek (Natalii Soszyńskiej i Marii Plichty) oraz kolegi (Michała Kitlińskiego). Bardzo sympatycznym akcentem był występ nauczyciela – pana prof. Karola Czmocha – który specjalnie dla naszych pań zaśpiewał Baśkę.
Przygotowany program był uatrakcyjniony scenkami kabaretowymi związanymi z płcią piękną i żartobliwymi komentarzami. Całości dopełnił występ pana prof. Mirosława Stańskiego, który wygłosił wykład o różnicach w budowie mózgu mężczyzny i kobiety. Prelegent za swoje wystąpienie otrzymał gromkie brawa.
Uśmiechy zgromadzonych dowodziły, że przygotowany program dostarczył wiele rozrywki i przyjemności. Na koniec wszystkie panie otrzymały po małokalorycznym cukierku.


4 marca 2014 r. nasza szkoła gościła uczestników etapu diecezjalnego VIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przyjechali z terenu całej diecezji siedleckiej.
Społeczność naszej szkoły reprezentowały trzy uczennice: Barbara Jasińska z klasy II ZW. Mata Grudzińska z klasy I TK oraz Katarzyna Grudzińska z klasy IV TK.
Pomimo, że naszym koleżankom nie udało się awansować do finału ogólnopolskiego, to mogą czuć się wygranymi, bo każdy, kto poznał choć trochę postać św. Maksymiliana ma wspaniały wzór do naśladowania.
[Zobacz zdjęcia]


W dniach 16 - 28.02.2014 r. panie Katarzyna Konopka i Milena Andrzejczyk brały udział w projekcie "Nauczyciel Gastronomii na Drodze Rozwoju". Odbyły praktyki w Hotelu Sheraton w Sopocie a także uczestniczyły między innymi w szkoleniu z nowoczesnego sprzętu gastronomicznego, w testach umiejętności praktycznych i teoretycznych. Wszystkie zajęcia odbywały się "pod okiem" najlepszych specjalistów z branży hotelarsko - gastronomicznej.
[Zobacz zdjęcia]


Kucharze klasy II ZW pod opieką pani Katarzyny Konopki i pani Mileny Andrzejczyk uczestniczyli w wycieczce branżowej do "Restauracji dworskiej" w Mościbrodach. Dewizą kuchni, którą odwiedzili jest cytat zaczerpnięty z "Praktycznego Kucharza warszawskiego" z 1903 r. - "Gdzie gosposia skrzętna i kucharka chętna, tam przy stole wesoło - dobry humor wokoło". Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z asortymentem potraw, win, deserów, ciast, a jednocześnie poznać historię powstania restauracji.
[Zobacz zdjęcia]


Dnia 16 lutego w Sali Bankietowej Orchidea uczniowie klas maturalnych, wychowawcy i nauczyciele bawili się na zabawie studniówkowej.
Zabawa rozpoczęła się o godzinie 19:00 od tradycyjnego tańca wielu pokoleń maturzystów – poloneza. Każda klasa wypadła niezwykle efektownie. Dostojni maturzyści i ich osoby towarzyszące udowodnili, że czas poświęcony na ćwiczenie trudnych figur i układów nie był stracony.
W części oficjalnej przyszli abiturienci w ciepłych słowach wyrazili swoją wdzięczność wobec tych, którzy w ostatnich latach nauki wspierali ich oraz mobilizowali do dalszej pracy czy samokształcenia. Podziękowania i złożone na ręce wychowawców kwiaty były dowodami wdzięczności nie tylko za przekazaną wiedzę, ale także za miłą atmosferę i okazywane serce.
Po części oficjalnej nadszedł czas na posiłek. Po wzmocnieniu sił witalnych wszyscy ruszyli na parkiet. Prawdziwa zabawa dopiero się zaczynała! Tegoroczni maturzyści oraz ich goście bawili się w blasku fleszy i pod obstrzałem kamer do białego rana.


Dnia 13 lutego po raz drugi w naszej szkole został zorganizowany konkurs Miss i Mister szkoły. O miano najpiękniejszej i najpiękniejszego walczyły 22 osoby. Zostały one do konkursu wytypowane przez swoich klasowych kolegów bądź też (jeżeli miały wystarczająco dużo odwagi) zgłosiły się same.
Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: p. prof. Małgorzata Szymaniuk-Kruk, p. prof. Karol Czmoch, p. prof. Leszek Lisiewicz, ubiegłoroczny Mister – Karol Hektor oraz tegoroczna maturzystka – Natalia Soszyńska.
Występujący na szkolnym wybiegu kandydaci do tytułu Miss i Mistera musieli się zaprezentować w kilku „odsłonach” (np. w stroju wieczorowym i w tym, w którym czują się najlepiej) Między poszczególnymi pokazami zgromadzona na sali gimnastycznej publiczność mogła wysłuchać piosenek w wykonaniu uzdolnionych muzycznie naszych dwóch koleżanek i jednego kolegi. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z zainteresowaniem oglądali występy.
Ostatecznie tytuł Miss wywalczyła Magdalena Filipek z klasy I ZW. Misterem 2014 został natomiast Michał Kitliński z III LO. Gratulujemy!


Mamy Szkołę Partnerską w Niemczech!!!

11 lutego 2014 r. gościliśmy w naszej szkole delegację z powiatu Oberhawvel, zaprzyjaźnionego z powiatem Siedleckim.

W skład delegacji wchodzili:

Uwe Falk - Kuratorium Oświaty w Perlebergu, Dyrektor Wydziału
Ksztalcenia Zawodowego i Ustawicznego,
Annemarie Reichenberger - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i
Sportu w radzie powiatu,
Kathrin Haase - Dyrektor szkoły im. Käthe Kollwitz w Mühlenbeck,
Olaf Respondek - Nauczyciel Ekonomii Gospodarki w szkole im. Georga
Mendheima w Oranienburgu,
Manuela Brüssow - Dyrektor szkoły im. Torhorst w Oranienburgu,
Peter Mohr - Dyrektor szkoły im. Eduarda Maurera w Hennigsdorfie,
Lutz Busse - Kierowca.

Wśród gości obecny był dyrektor Oberstufenzentrum z Henningsdorfu Pan Peter Mohr, który wyraził chęć  nawiązania współpracy - partnerstwa z naszą szkołą,  co nas  bardzo  cieszy!

Nasza szkoła przygotowała się na to spotkanie. Już od drzwi wejściowych widoczne były pozdrowienia w obu językach Herzlich Willkommen - Serdecznie Witamy! Plakat przygotowany przez uczennice  kl. III TK pod kierunkiem pani Teresy Steleżuk zapraszał gości do środka.

Panie Katarzyna Konopka i Milena Andrzejczyk wraz z uczniami z zawodu kucharz   zadbały o rozkosze dla podniebienia. Zgodnie z naszą tradycją karnawałową  zaserwowały faworki i róże karnawałowe „przez żołądek do serca”. J Wystrój świetlicy szkolnej, kompozycje z suchych kwiatów (prace uczniów kl. II TK pod kierunkiem pani dyrektor Ewy Wróbel), projekty zagospodarowania terenu przygotowali uczniowie klas starszych Technikum Architektury Krajobrazu  pod kierunkiem pani Katarzyny Syczewskiej i pani Agnieszki Affek-Starczewskiej. Gościom  pięknie podawały do stołu uczennice z kl. II ZW.

Następnie Delegacja zwiedziła szkołę. Pan Mirosław Stański wraz z kołem filmowym przygotowali prezentację o naszej szkole, była świetna!

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu tej wizyty. Szkoła wyglądała pięknie i lśniąco! Fotograficzną relację z przebiegu wizyty przygotował Kamil Pietrzak z klasy II ZM.

Tłumaczem podczas całego  pobytu delegacji z Niemiec w Siedlcach była pani profesor Małgorzata Szymaniuk-Kruk.

Dziękujemy!!!


[Zobacz zdjęcia]W dniach od 10 do 13 lutego działała w szkole poczta walentynkowa. Do pudełka ustawionego w sklepiku można było wrzucać kartki, wierszyki itp. Należało tylko pamiętać, aby napisać imię i nazwisko odbiorcy! 14 lutego wszystkie liściki zastały dostarczone do „Walentynek” i „Walentych”.


29 stycznia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Miejskiej Licealiadzie w drużynowym tenisie stołowym. Drużynowo chłopcy zajęli I miejsce. Najlepszym zawodnikiem turnieju był Kamil Kurowski z kl. II Lb. Dziewczęta zajęły IV miejsce. Gratulujemy!Dnia 23 stycznia w siedzibie Nadleśnictwa Siedlce miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu „Limeryk o lesie”. W gronie najlepszych znaleźli się uczniowie z klasy II TK. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Sebastian Skwierczyński i Monika Dąbrowska, drugie – Adam Woźnica, a trzecie – Agata Rok.
Gratulujemy!


Dnia 16 stycznia naszą szkołę odwiedził zespół „Limbos”. Tematem przewodnim koncertu była muzyka filmowa. Przez godzinę słuchaliśmy wybranych przebojów, a na zakończenie kilka piosenek zaśpiewał pan Leszek Kowalik – absolwent naszej szkoły.


Dnia 18 grudnia odbyły się jasełka przygotowane pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Krasnodębskiej-Jacenciuk przez uczniów z kl. III U, I LO, I TK, IV TK, II ZW i II LO a. Recytowane przez naszych szkolnych artystów wiersze miały za zadanie uświadomić nam, jak ważne w naszym życiu są: dobroć, zgoda, szacunek, tolerancja, wara, miłość i przebaczenie. W czasie przestawienia nie zabrakło także pięknie wykonanych kolęd. Nad występem chórzystów czuwał pan prof. Leszek Lisiewicz.


Dnia 6 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu Mity, legendy, baśnie o Siedlcach i Ziemi Siedleckiej zorganizowanego przez Siedlecką Grupę Literacką "Witraż". Jednym z laureatów tego konkursu został uczeń naszej szkoły - Patryk Tomaszewski z klasy II Lb. Jego praca, jak podkreśliło jury, wyróżniła się spośród innych (a nadesłano ich ponad 60) satyryczno-humorystycznym charakterem i kreatywnością.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Na początku grudnia w naszej szkole została przeprowadzona akcja charytatywna pod hasłem Dzieci-Dzieciom – Paczka Świąteczna. Jej celem było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych oraz środków higienicznych. Zgromadzone dary zostały przekazane do środowisk polskich na Białorusi i Ukrainie. Angażując się w tę charytatywną akcję, mieliśmy okazję pomóc rodakom na Kresach godnie przeżyć okres Bożego Narodzenia. Około czterdziestu uczniów naszej szkoły wzięło także udział w zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności oraz Caritas Siedlce i pracowało w charakterze wolontariuszy w naszych lokalnych marketach.


W dniach 26-28 listopada uczniowie najstarszych klas pisali próbny egzamin maturalny. Pierwszego dnia musieli zmierzyć się z językiem polskim, drugiego z matematyką, a trzeciego z wybranym przez siebie językiem obcym.


12 listopada to dzień, w którym uczciliśmy 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny (przygotowany pod kierunkiem p. prof. Hanny Krasuskiej przez uczniów z klasy III TK) pt. Polskie znaki. Pierwsza część nawiązywała do początków państwa polskiego, które dzięki przyjęciu chrześcijaństwa, wzmocniło swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Program podkreślał rolę Kościoła w życiu egzystujących pod zaborami Polaków, którzy w trudnych chwilach uginali kolana jedynie przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzięki nowoczesnej technice uczniowie byli wirtualnymi świadkami odsłonięcia cudownego obrazu w klasztorze paulinów na Jasnej Górze. Duchem czasów stał się też Wernyhora, bohater dramatu Wyspiańskiego, który według oficjalnej interpretacji symbolizuje charyzmatycznego Piłsudskiego – twórcę niepodległej Ojczyzny w 1918 r. Młodzież miała okazję zobaczyć oryginalne zdjęcia, przedstawiające Marszałka, jego bliskich i współpracowników. Drugą część montażu artystycznego stanowił cykl fragmentów filmowych, nawiązujących do wydarzeń z okresu komunizmu w Polsce. Zaprezentowane „kawałki” pokazywały, jak znienawidzony system totalitarny zjednoczył cały naród w imię walki dobra z złem. W tych warunkach świetnie odnalazła się Solidarność, której ideały po dziś dzień nie są obce wielu Polakom. Podsumowaniem programu stał się pokaz slajdów zainspirowany pieśnią solidarnościową A te skrzydła jeszcze grają. Celem zaprezentowanego montażu było udowodnienie, że wolność dla Polaków jest najważniejsza. Bez niej naród traci swoją tożsamość.


11 listopada młodzież naszej szkoły wzięła udział w Ulicznym Biegu Niepodległości w rocznicę odzyskania niepodległości. Dziewczęta zajęły II miejsce, chłopcy zajęli I miejsce. Gatulujemy!


11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły wraz z p. dyrektorem Leszkiem Rozbickim uczestniczyła w siedleckich obchodach święta odzyskania niepodległości. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. św. Józefa pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie złożono wieńce.
[Zobacz zdjęcia]


Obchody Roku Juliana Tuwima

28 października 2013 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu pt. „Słowa jak obrazy - twórczość Juliana Tuwima w mojej wyobraźni” zorganizowanego z okazji Roku Juliana Tuwima przez polonistów: p. Barbarę Gryciuk, p. Hannę Krasuską, p. Hannę Szymczyk, p. Beatę Tarkowską i bibliotekarza p. Anetę Kalinowską. W montażu słowno-muzycznym młodzież z klas I TK, II TK, II TW,III TW i III LO recytowała fragmenty utworów poety. Widownia wysłuchała piosenek powstałych na podstawie wierszy pisarza pt. „Polskie Kwiaty” i „Grande Valce Brillante” oraz zagranego na skrzypcach utworu „Tomaszów” w wykonaniu uczennicy z klasy I TK Dominiki Komorowskiej. Podczas programu została również wyświetlona prezentacja multimedialna pt. „Lata 20., lata 30.” przybliżająca klimat epoki, w której żył Tuwim i miejsca jego pobytu. Zgromadzeni obejrzeli wystawy: „Życie i twórczość Juliana Tuwima”, „Portrety Tuwima”, „Ciekawostki z życia Juliana Tuwima”, a także wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów do dzieł poety. Prace zostały pogrupowane w działach: „Tuwim dzieciom”, „Kwiaty Polskie”, „Bal w Operze” i „Wiersze różne”. Przy nich zostały zamieszczone fragmenty poszczególnych utworów. Na zakończenie tej uroczystości pani dyr. Ewa Wróbel i organizatorzy podziękowali uczniom, którzy zaangażowali się w projekt (z klas I TK, II TK, III TK, IV TK, II LOA, II LOB, III LO, II TW, III TW) i wręczono im pamiątkowe dyplomy., Prace plastyczne do utworów Tuwima wykonali także absolwenci rocznika 2012/2013 z klasy IVTK.
[Zobacz zdjęcia]


17 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji przybyło do naszej szkoły wielu znamienitych gości: mł. bryg. Waldemar Rostek (zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach), nadkom. Janusz Celiński (zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Siedlcach), ppłk Jerzy Pawlik (Wojskowy Komendant Uzupełnień w Siedlcach), Lech Poduch (przewodniczący Komisji Oświaty RM) oraz przewodnicząca Rady Rodziców – pani Małgorzata Jastrzębska. Konferansjerzy – Natalia Soszyńska i Kacper Ornowski – jako pierwszego o zabranie głosu poprosili dyrektora szkoły pana Leszka Rozbickiego. Przywitał on wszystkich zgromadzonych, przedstawił przybyłych gości i wygłosił przemówienie. Następnie miało miejsce wręczenie dyplomów dla współpracujących z naszą szkołą przedstawicieli służb mundurowych. Kolejnym punktem uroczystości było przyznanie wybranym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi nagród. Po części oficjalnej rozpoczął się koncert życzeń dla wszystkich pedagogów. Piosenki zaśpiewały uczennice należące do szkolnego chóru – Joanna Jurkowska (III LO), Joanna Siennica (III U), Małgorzata Franczak (IV TK), Katarzyna Jakubiak (II a LO), Ada Adamska (II ZW) i Natalia Trochimiak (I LO). Później rozpoczęła się część kabaretowa. Role nauczycieli i uczniów odgrywali aktorzy z klas: I LO (Agata Celińska-Mysław, Maciej Dyńka, Marlena Jasińska, Dominika Jastrzębska, Marta Mazur, Kacper Paczuski, Karolina Szaniawska, Natalia Trochimiak), I TW (Klaudia Adamczyk, Szymon Głuchowski, Kamila Borkowska, Katarzyna Szczepańska), II La (Katarzyna Ławecka, Daria Ressmer), II Lb (Katarzyna Gromadzka, Paulina Tymoszuk), III TK (Natalia Cieślik, Maria Plichta) oraz IV TK (Marcin Talacha). Pantomima pt. Dzień z życia pewnej klasy rozweseliła wszystkich obecnych. Na koniec części artystycznej Maciej Dyńka (w ramach podziękowań dla nauczycieli) wykonał własny utwór, a Dagmara Krasnodębska zatańczyła. Pieczę nad młodymi artystami sprawowała p. prof. Agnieszka Borkowska, natomiast chórzystki do występu przygotowywał p. prof. Leszek Lisiewicz.
[Zobacz zdjęcia]


Obchody XIII Dnia Papieskiego

W piątek 11 października 2013 roku w ramach obchodów XIII Dnia Papieskiego z inicjatywy uczennic z klasy IVTK: Katarzyny Grudzińskiej, Karoliny Talacha i Emilii Semeniuk została zorganizowana w naszej szkole akcja „Budujemy żywy pomnik Jana Pawła II”. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli w niej udział. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do uczniów klas: ITW, II TW, IIBLO, IIITK, IIILPUG, IVTW, IVTK. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało nam się zebrać 153,18 zł. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc uczniom naszej szkoły.

Organizatorzy

Dekoracje na Wszystkich Świętych.


4 października gościliśmy w naszej szkole Waldemara Obłozę – polskiego aktora teatralnego i telewizyjnego, który szerszej publiczności znany jest przede wszystkim z roli Romana z serialu Na Wspólnej i Kurskiego z Miodowych lat. Wiadomo, że na lekcjach nie zawsze chce się nam słuchać wykładów nauczycieli, dlatego też z niezbyt wielkim entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość o możliwości uczestniczenia w kolejnym, dotyczącym tym razem historii teatru. Spodziewaliśmy się nudnego wywodu, a tymczasem dano nam możliwość uczestniczenia w aktorskich mini warsztatach. Pan Obłoza nie tylko opowiadał o dziejach teatru i technice gry w poszczególnych epokach, ale też dał nam możliwość zobaczenia, jak to naprawdę wyglądało. Wybrani przez naszego gościa uczniowie wcieli się w aktorów starożytnych, średniowiecznych czy renesansowych i odgrywali pod okiem mistrza krótkie scenki zgodnie z zasadami gry, obowiązującymi w danych czasach. Śmiechu mieliśmy co niemiara. Okazało się, że nie jest łatwo mówić „pełnym” głosem. Wiele trudu wymaga też zapanowanie nad mimiką. Drobne niedociągnięcia, np. nieodpowiednie ułożenie brwi, mogą mieć wpływ na wymowę całej sceny. Myślę, że wiedza (zarówno dotycząca tajników gry aktorskiej, jak i historii teatru) wyniesiona z tych nietypowych zajęć na długo pozostanie w naszej pamięci.


27 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Uczniowie z klas: IV TK, III TK, III U, II a LO, II b LO, I TK, którzy uczą się języka rosyjskiego, pod kierunkiem swoich nauczycieli p. prof. Ewy Oleszczuk i p. prof. Bożeny Wojciechowskiej przygotowali program artystyczny w języku rosyjskim: "Język rosyjski z humorem". 27 września został on zaprezentowany uczniom innych klas, także tym, którzy nie uczą się języka rosyjskiego.
Z okazji „obchodów” Europejskiego Dnia Języków w świetlicy szkolnej odbył się także, przygotowany przez p. prof. Małgorzatę Dobosz i p. prof. Wiolettę Rucińską-Firasiewicz, konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Przystąpiły do niego trzy- lub czteroosobowe reprezentacje poszczególnych klas. Ostatecznie zwyciężyła drużyna klasy IV TK w składzie: Paulina Jakubiak, Katarzyna Grudzińska i Paweł Flisiuk.
Tego samego dnia odbył się także konkurs języka angielskiego zorganizowany przez p. prof. Monikę Mackiewicz dla klas pierwszych na poziomie pre-intermediate. Pierwsze miejsce zajęła Agata Celińska-Mysław (I LO), drugie – Marlena Jasińska (I LO), trzecie – Rafał Krawczyk (I TW), czwarte – Kamil Orzełowski (I LO).


We wrześniu został wybrany nowy Samorząd Szkolny. W jego składzie znalazły się: Maria Plichta - przewodnicząca, Adrianna Skup - zastępca przewodniczącej, Natalia Cieślik - rzecznik praw ucznia, Natalia Soszyńska - sekretarz, Joanna Siennica - fotograf.


Zakończenie staży we Włoszech


24 września odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów z klas pierwszych, a zaraz po nim tzw. otrzęsiny, dzięki którym uczniowskie grono powiększyło się o kolejnych pełnoprawnych członków.


Zdjęcia ze ślubowania
Zdjęcia z otrzęsin

2 września 2013 r. punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas pierwszych zostali ciepło przywitani przez dyrekcję i NAUCZYCIELI na sali gimnastycznej, natomiast my – starszyzna szkolna – od razu udaliśmy się na spotkania z wychowawcami. Następnie przeszliśmy do kościoła ojców franciszkanów na mszę świętą. Przed rozpoczęciem nabożeństwa miało miejsce uroczyste pożegnanie ojca Adama Lubiatowskiego, który od 2005 r. był katechetą w naszej szkole, a teraz (z przyczyn zdrowotnych) musiał zrezygnować z nauczania. Po mszy na uczniów (jak zawsze) czekała siostra Jolanta z miłą niespodzianką – obrazkami.


Starsze wiadomości Zobacz...


Organizacja szkoły
Egzaminy
Ogłoszenia
Odwiedziło Nas:
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
szablony stron