Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego 9

>>>     NASI PARTNERZY     <<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1  


logoAP  moscibrodu   CHODOWIAK zakatek    

 

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Katyń - pamiętamy!

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

30. Katyń

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2007 roku w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu

masowych grobów ponad 22 tysięcy polskich obywateli: oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej.

Zostali oni brutalnie zamordowani wiosną 1940 roku z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele.

Funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Kalininie, Charkowie i Lesie Katyńskim strzałami w tył głowy.

Zbrodnia katyńska to zbrodnia ludobójstwa, dlatego, że w istocie chodziło o wymordowanie polskiej elity, aby nasz naród osłabić i wyniszczyć.

To jedna z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu i do dziś pozostaje niezabliźnioną raną.

Katyń gazetka

Do 17 kwietnia w czytelni można zapoznać się z wystawą poświęconą zbrodni katyńskiej przygotowaną przez p. Anetę Kalinowską).

Wiosna z książką

29. Wiosna z książką

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Żołnierze wyklęci plakat

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Żolnierze Wyklęci zdjęcie

Zapraszamy do zapoznania się z gazetką (przed biblioteką) poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” (oprac. p. A. Kalinowska).

Quiz z kodami QR

25. Quiz z kodami QR jpg

"Randka w ciemno z książką"

Z okazji walentynek każdy, kto 14 lutego przyszedł do biblioteki mógł udać się na randkę w ciemno z książką,

czyli wypożyczyć książkę nie znając jej autora i tytułu.

Nie zawsze wiemy, co wypożyczyć i co w danej chwili nas zainteresuje… W tej sytuacji wypożyczenie „w ciemno” wydaje się najlepszym rozwiązaniem...

23. ZdjęcieNasza wzorowa Czytelniczka Daria z III LO

Akcję "Randka w ciemno z książką" zorganizowała p. Aneta Kalinowska

Patroni Roku 2024

Czesław Miłosz (1911-2004)

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza Senat w 20. rocznicę śmierci poety i eseisty oddał hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę… o wadze twórczości Czesława Miłosza świadczą Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana mu w 1980 r. i Order Orła Białego.

21. Milosz

Przy okazji Roku Czesława Miłosza zapraszamy do zgłębienia jego twórczości. W naszej bibliotece dostępne są następujące utwory tego pisarza:

Dolina Issy

Hymn o Perle

Mowa wiązana

Świadectwo poezji: sześć wykładów o dotkliwościach naszego wieku

Traktat moralny

Ziemia Urlo

Zniewolony umysł

Witold Gombrowicz (1904-1969)

W uchwale Senatu o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza w 120. rocznicę urodzin prozaika, dramaturga i eseisty napisano, że należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału.

21. Gombrowicz

Przy okazji Roku Witolda Gombrowicza zapraszamy do zgłębienia jego twórczości. W naszej bibliotece dostępne są następujące utwory tego pisarza:

Bakakaj

Dramaty

Ferdydurke

Kosmos

Opętani

Trans-Atlantyk

Wspomnienia polskie: wędrówki po Argentynie

Zdarzenia na brygu Banbury

Świąteczny film w bibliotece

W dniu 21 grudnia klasa 1 TM wzięła udział w projekcie „Kino – biblioteka” i obejrzała film o tematyce świątecznej. Dzięki temu udzieliła nam się atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się ze w bibliotece można miło i przyjemnie spędzić czas.

Projekt „Kino – biblioteka” realizuje p. M. Rozbicka, p. A. Kalinowska

KB film świąteczny1

Książki na zimowe dni

zima18azima18b